„Kazimierz Dolny nad Wisłą – jeden z najbardziej urokliwych zakątków w Polsce. Niegdyś miasto królewskie, w czasach „złotego wieku” jeden z większych w Rzeczypospolitej portów handlowych, dziś – „szkatułka” wypełniona perłami zachwycającej renesansowej architektury, malowniczych drewnianych willi, podcieni i ganków. Harmonia tego co dostojne ze swojskością skrywaną w zaciszu ogrodów, za drewnianymi płotami. Wspaniałości tego cudu dopełnia niespotykany nigdzie indziej krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły z górującymi nad doliną rzeki wzgórzami, porozcinanymi gęstą siecią wąwozów, porosłymi lasem i sadami. Atmosfera dawności i czasu zastygłego w bielejących kamieniach porosłych dzikim winem, ślady żydowskiego „sztetl Kuzmir”, tradycja kolonii artystycznej dodają miasteczku magii i tajemniczości, pociągających z ogromną siłą i zapadających głęboko w serca”

W ten sposób Kazimierz Dolny opisany jest w „Informatorze dla turysty”. I nie sposób się dziwić. Z pewnością zachwyci swoim urokiem każdego wycieczkowicza.

Właśnie to, jakże malownicze, zachwycające bogatą architekturą i bogactwem przyrodniczym miasteczko, zwiedzili 28 września 2022 r. uczniowie klas IVa, IVb i Va. Podziwiali piękne zabytkowe budowle znajdujące się na Rynku Głównym, odkryli bogactwo archeologiczne w ruinach Zamku Królewskiego i Wieży, potocznie zwanej Basztą. Ze Wzgórza Trzech Krzyży uczniowie podziwiali przepiękną panoramę miasta i bieg rzeki Wisły, po której pływali statkiem. Podziwiali też piękno Wąwozu Korzeniowego, zachwycającego swym niezwykłym kształtem i sposobem wzrastania drzew. Cudownie i malowniczo.

Każdy wrócił do domu bogaty w nowe doświadczenia, większą wiedzę i moc wrażeń z tej niezwykłej „bajkowej” podróży.

Wycieczkę dla swoich klas zorganizowały: p. Anna Rogala, p. Elżbieta Śliwa i p. Beata Wiatr. Podczas wyjazdu opiekę nad  uczniami sprawowała również p. Agnieszka Fleszar.