Szanowni Rodzice!

W związku z powodzią na Dolnym Śląsku i ogromną skalą zniszczeń Szkolne Koło Wolontariatu zwraca się z prośbą o pomoc dla powodzian.

W naszej szkole w dniach 18-20 września zostanie przeprowadzona zbiórka następujących artykułów:

  • woda,
  • chemia osobista,
  • środki czystości,
  • pościel, koce (nowe),
  • artykuły spożywcze z długim terminem przydatności.

Z serca dziękujemy i prosimy o solidarność z potrzebującymi.

Szkolne Koło Wolontariatu

Narodowe Czytanie to największe święto czytelników w Polsce - organizowane od 2011 roku.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny raz przyłączyli się do tej niezwykłej akcji.

W ramach trzynastej odsłony Narodowego Czytania wysłuchali fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Ten niezwykły utwór opowiada o walce Polaków o wolność. Uczy nas, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do pracy na rzecz Ojczyzny. Opiekunami akcji w naszej szkole były p. Marta Marzęciak-Wiatr, p. Renata Szpyrka, p. Elżbieta Śliwa.

9 września uczniowie klas 6A i 6B uczestniczyli w parku przy zalewie w pikniku integracyjnym pod opieką wychowawców p. A. Rogala i p. E. Śliwa. Piękna pogoda sprzyjała aktywnemu spędzaniu czasu na łonie brzózańskiej natury. Uczniowie mieli możliwość rekreacyjnego zjazdu tyrolką oraz profesjonalnej nauki strzelania z łuku. Wspólnie spędzony czas będzie inspiracją do wspólnego podejmowania wyzwań w nowym roku szkolnym.

Więcej zdjęć

Wraz z nowym rokiem szkolnym firma Vulcan wprowadziła nową odsłonę Dziennika, niezbędna do korzystania z niego jest aktualizacja konta Rodzica i Ucznia.

W nowej wersji Dziennika logujemy się przez przeglądarkę inernetową. Najlepiej z linka z menu bocznego.

Podczas pierwszego logowania Ucznia oraz Rodzica, poproszeni jesteśmy o zaktualizowanie sposobu logowania. Będzie do tego potrzebny dotychczasowy login oraz hasło.

Poproszeni jesteśmy o dodatkowe zweryfikowanie konta poprzez wprowadzenie ostatnich 4 cyfr numeru PESEL Ucznia, więc warto mieć ten numer pod ręką.

Podczas aktualizacji wybieramy pomiędzy dwoma typami kont – zwykłym kontem lub kontem eduVULCAN. Oba typy kont są bezpłatne.

W każdej chwili po aktualizacji możemy zmienić wybrany typ konta.

  Konto eduVULCAN Zwykłe konto
Dostęp do Dziennika VULCAN przez www + +
Aplikacja mobilna z dostępem do Dziennika VULCAN +
Kalendarz wszystkich (także pozaszkolnych) zajęć Ucznia +
Dostęp do portalu edukacyjnego eduVULCAN +
Jeden, krótki adres logowania do wszystkich szkół (eduvulcan.pl) +
Wygodny, możliwy do zmiany login +
Jedno konto Rodzica dla wszystkich Dzieci +

Prosimy o zapoznanie się z filmami instruktażowymi:

➡️Aktualizacja konta – Rodzice: https://www.youtube.com/watch?v=x6ZWQJ-7WwU&t

➡️Aktualizacja konta – Uczniowie poniżej 13 lat: https://www.youtube.com/watch?v=ccvzbapr59E&t

➡️Aktualizacja konta – Uczniowie powyżej 13 lat: https://www.youtube.com/watch?v=no79pf8x8Tg

➡️Aktualizacja – Aplikacja mobilna: https://www.youtube.com/watch?v=72KTNEidjBM&t

Kody dla nowych Uczniów i ich Rodziców będą dostępne we wrześniu u wychowawców klas.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ): https://dziennik.vulcan.edu.pl/akz/

„Chcemy dzisiaj podziękować. Za trud wielki - miłość Waszą” – te słowa były mottem przewodnim pożegnania tegorocznych ósmoklasistów.

Więcej zdjęć

Rok szkolny 2024/2025 niesie ze sobą istotne zmiany w zakresie wydawania legitymacji szkolnej. Wszystkie szkoły w Polsce będą mieć obowiązek wydawać nową e-legitymację szkolną, która zastąpi dotychczas papierowy dokument. Nowa legitymacja to plastikowy dokument przypominający w formie kartę płatniczą. Wprowadzenie e-legitymacji ma na celu dostosowanie systemu edukacji do współczesnych realiów oraz zwiększenie funkcjonalności i bezpieczeństwa uczniowskich legitymacji.

Czym jest nowa e-Legitymacja?

Nowe e-legitymacje będą wykonane z trwałego plastiku i będą miały wygląd przypominający dowód osobisty. Oprócz podstawowych danych ucznia, takich jak imię, nazwisko i data urodzenia, e-legitymacje wyposażone są w warstwę elektroniczną, umożliwiającą ich wykorzystanie jako karty dostępu do szkoły, karty bibliotecznej, stołówki, szatni czy też biletu miejskiego​.

Jak uzyskać e-legitymację?

Za wydanie e-Legitymacji odpowiedzialna jest szkoła, to na niej spoczywa obowiązek przygotowania nowego dokumentu. Oto kroki, które są niezbędne aby uczeń mógł otrzymać legitymację:

  1. Przyjęcie do szkoły: E-legitymację otrzymuje każdy uczeń przyjęty do szkoły. Rodzice nie muszą składać dodatkowych wniosków, ponieważ proces ten jest połączony z kwalifikacją ucznia.
  2. Dostarczanie zdjęcia: Szkoły wymagają dostarczenie aktualnej fotografii ucznia. Zdjęcie do legitymacji szkolnej musi być zgodne z wymogami podobnymi do tych stosowanych przy dowodach osobistych – w formacie 35x45 mm, na jasnym tle, bez nakrycia głowy.
  3. Odbiór legitymacji: Po dostarczeniu zdjęcia, szkoła zajmie się procesem personalizacji i wydrukowania e-legitymacji. Rodzice zostaną poinformowani o terminie odbioru dokumentu​​.

Co z papierowymi legitymacjami?

Dotychczasowe papierowe legitymacje szkolne zachowują ważność do momentu ukończenia szkoły przez ucznia, pod warunkiem że będą na bieżąco podbijane przez szkołę. 

e-Legitymacja i aplikacja mObywatel

Nowa e-legitymacja jest zintegrowana z aplikacją mObywatel, co oznacza że równocześnie wydawana jest mLegitymacja (czyli cyfrowy odpowiednik, cyfrowy certyfikat). Dzięki aplikacji mObywatel, uczniowie mogą przechowywać swoją e-legitymację na smartfonie, co ułatwia dostęp do dokumentu w dowolnym momencie. mLegitymacja jest w pełni akceptowana jako dowód tożsamości, uprawnia do zniżek uczniowskich i spełnia wszystkie funkcje tradycyjnej legitymacji, zwiększając wygodę i bezpieczeństwo użytkowania​. Należy pamiętać jednak o tym, że nie jest ona honorowana za granicą i należy mieć przy sobie tradycyjny dokument.

Korzyści z e-legitymacji

E-legitymacje oferują wiele korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla szkoły:

  • Trwałość: Plastikowe karty są bardziej odporne na uszkodzenia niż papierowe dokumenty.
  • Wielofunkcyjność: Mogą być używane jako karty dostępu, karty biblioteczne, a nawet bilety miejskie.
  • Bezpieczeństwo: Zawierają nowoczesne zabezpieczenia, które utrudniają fałszowanie dokumentów.

Wprowadzenie e-legitymacji to krok naprzód w kierunku nowoczesnej i bezpiecznej edukacji. Podobne dokumenty funkcjonują już na uczelniach wyższych od wielu lat. Rodzice, przygotowując się do tych zmian, powinni dokładnie zapoznać się z wymaganiami odnośnie zdjęcia do legitymacji (link) oraz procedurami, aby zapewnić sprawne uzyskanie nowego dokumentu dla ucznia.

12 czerwca uczniowie klas piątych wyruszyli w podróż, aby poznawać kolejne niezwykłe miejsca w naszej Ojczyźnie. Tym razem nasi uczniowie odwiedzili urokliwe miasteczko w województwie świętokrzyskim – Opatów. Podziwiali tu m.in. Kolegiatę pw. Św. Marcina z Tours, piękny opatowski rynek i Podziemną Trasę Turystyczną składającą się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili było Muzeum Archeologiczne i Rezerwat w Krzemionkach Opatowskich. Architektura pradziejowych wyrobisk i krajobrazów na powierzchni były dla nas źródłem poznania wiedzy i możliwości technicznych ludzi epoki kamienia. Z dużym zainteresowaniem przemierzali podziemną trasę krzemionkowskich kopalni, gdzie mieli możliwość zobaczyć miejsca niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat wydobywano z nich krzemienie.

Te niezwykłe miejsca uczniowie poznawali pod opieką wychowawców p. A. Rogala i p. E. Śliwa oraz nauczycieli p. A. Sitkowskiego i p. A. Wach.

Więcej zdjęć

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniężna dla adoptowanej przez nas szkoły w Kamerunie, we współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej „Redemptoriss Missio”. Dzięki wsparciu podopieczni szkoły w Abong-Mbang w Kamerunie mogą zdobywać podstawową wiedzę, ale i kształtować pozytywne postawy społeczne.

Darmowy posiłek, który dzieci otrzymują w szkole jest często jedynym jaki spożywają w ciągu dnia. W tym roku, dzięki ofiarnym sercom naszych uczniów i ich rodziców uzbieraliśmy kwotę 136 zł. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie!

Piękna pogoda, szumiący las to sceneria w jakiej nasi uczniowie dołączyli 10 czerwca do Międzynarodowej Akcji Czytanie na Polanie. Jest to projekt czytelniczy realizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W spotkaniu z ulubioną książką, którego celem było zachęcenie dzieci do sięgania po książkę, w każdej sytuacji i w każdym miejscu, wzięły udział klasy 4a, 4b i 5b. Spotkanie czytelnicze odbywało się na polanie w naszym pięknym brzózańskim lesie.

Nad realizacją projektu czuwały p. Marta Marzęciak-Wiatr, p. Renata Szpyrka i p. Elżbieta Śliwa.

Więcej zdjęć

Z nadzieją spotkania sławnego z serialu - Ojca Mateusza do Sandomierza wyruszyła klasa 4 b wraz z wychowawcą i opiekunami. Niestety ekipy filmowej, która w tym dniu miała nagrywać serial, nie udało się spotkać, ale wrażeń uczniom nie brakowało. Dzięki naszej pani przewodnik uczniowie poznali historię sandomierskiego rynku, a jego zwiedzenie rozpoczęli od Podziemnej Trasy Turystycznej. Tam usłyszeli legendę o Halinie Krępiance i ocaleniu grodu przed Tatarami oraz zobaczyli ekspozycje związane z historią Sandomierza, życiem codziennym jego mieszańców oraz tutejszym rzemiosłem. Następnie dzięki Bramie Opatowskiej podziwiali przepiękną panoramę miasta i okolicy. Wielu wrażeń dostarczyła wizyta w Zbrojowni, gdzie uczniowie mogli przymierzyć zbroję, wziąć do ręki miecz czy kuszę. Spacerując ulicami tego pięknego miasta nie sposób pominąć Ucho Igielne, jak głosi legenda, kto przez nie przejdzie, na pewno do Sandomierza wróci. Drogi Sandomierzu, spodziewaj się więc naszych uczniów już wkrótce!

Na koniec wycieczki, przed obowiązkowymi pamiątkami, uczniowie mieli okazję zobaczyć to piękne miasto z tarasu statku. Rejs po Wiśle był również okazją do kontaktu z piękną przyrodą i wspaniałymi rozlewiskami królowej polskich rzek.

Więcej zdjęć