„Tu byłem w Ojczyźnie”
- spotkanie autorskie z prof. dr hab. Tadeuszem Lubelskim, siostrzeńcem
Tadeusza Hollendera.

21 maja 2024 r. w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie autorskie.

Swoją obecnością zaszczycił nas siostrzeniec naszego patrona Tadeusza Hollendera: Pan Tadeusz Lubelski - profesor nauk humanistycznych, wraz z córką Elżbietą i synem Juliuszem. Od lat związany z Instytutem Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego jako wykładowca i dyrektor. Profesor Tadeusz Lubelski – polski teoretyk i historyk filmu, krytyk filmowy i tłumacz specjalizujący się w historii kinematografii polskiej i francuskiej, były lektor języka polskiego na Sorbonie. Jest redaktorem pierwszej polskiej „Encyklopedii Kina”, współredaktorem czterotomowej serii „Historii Kina” oraz wielu publikacji o tematyce filmowej. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Okazją do spotkania była promocja książki Tadeusza Lubelskiego  pt. „Hollender Tułacz” wydanej w październiku 2023 r., przez krakowskie wydawnictwo „Universitas”. Biografia ta stanowi wspaniały dokument, a zarazem hołd siostrzeńca dla wuja, a naszego patrona. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali wiersze Hollendera oraz biogramy o dwóch Tadeuszach.

Pomysłodawcą i realizatorką tego przedsięwzięcia była Elżbieta Gielarowiec, przy dużym zaangażowaniu koleżanek: Anny Giża, Anny Marciniak, Anny Paluch oraz Anny Rogala.

Więcej zdjęć

Nasi uczniowie - w 20 rocznicę śmierci Czesława Miłosza - oddali hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na stałe wpisał się w polską i światową literaturę. Uczniowie klas 4-8 aktywnie odpowiedzieli na zaproszenie do konkursu, w ramach którego mieli przedstawić interpretację plastyczną utworu Miłosza.

Wyniki konkursu:
   I miejsce - Natalia Kiełbowicz kl. VI a
   II miejsce - Wiktor Krasny kl. IV b
   III miejsce - Zuzanna Nycz kl. V b

Wyróżnienia:
   - Barbara Brzuzan kl. V b
   - Ireneusz Juśko kl. VII b
   - Kinga Wawrzaszek kl. IV b
   - Zofia Stępień kl.VI b
   - Jadwiga Grabarz kl. V b

Nad realizacją projektu i przebiegiem konkursu opiekę pełniły p. Marta Marzęciak-Wiatr, p. Renata Szpyrka, p. Elżbieta Śliwa. Gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć.

W dniu 30.04 w naszej szkole obchodziliśmy święto Konstytucji 3 Maja. W odświętnych strojach i z wielką powagą uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu Polski. Wybrzmiały wiersze i piosenki patriotyczne poświęcone temu historycznemu wydarzeniu. Uczniowie zatańczyli polski taniec narodowy – polonez. Uroczysta akademia miała na celu nie tylko upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych szkolnych Patriotów.
Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego.

Więcej zdjęć

Konkurs „Asy z Ekoklasy” był skierowany do uczniów szkół podstawowych w całej Polsce. Zadanie polegało na zbudowaniu  modelu urządzenia AGD wybranego z listy podanej przez organizatora konkursu w skali 1:1, z materiałów pochodzących z recyklingu. Co ważne, „sprzęt” miał być praktyczny i wyposażony w nowe, dodatkowe funkcje. Uczniowie Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej przygotowali dwie prace konkursowe. Zespól klas I-II wykonał zmywarkę z pełnym wyposażeniem w naczynia. Natomiast uczniowie klas IV- VII zbudowali chłodziarko-zamrażarkę z produktami spożywczymi. Główną nagrodą w konkursie "Asy z Ekoklasy" było 10 000 zł. Za drugie miejsce zdobyć można było 5 000 zł, a za trzecie - 3 000 zł. Z kolei nagroda specjalna to warsztaty kulinarne z profesjonalnym szefem kuchni Łukaszem Dobrowolskim, znanym jako Kitchen Dreamer - Marzyciel w Kuchni. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VIII. Zgodnie z regulaminem zwycięzców konkursu "Asy z Ekoklasy" wyłoniło 9-osobowe jury. Obrady były długie i burzliwe, ponieważ do konkursu wpłynęło aż 278 zgłoszeń.                   

22 kwietnia zostały ogłoszone wyniki konkursu.

I miejsce i 10 tys. zł w kategorii klas młodszych zdobyli uczniowie Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej. Zespół pracował pod opieką Pani Barbary Lipińskiej i Danuty Baj, przy wsparciu panów konserwatorów i rodziców.

Nagroda specjalna w kategorii klas starszych trafiła do Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej. Zespół złożony z uczniów klas IV-VII pracował pod opieką Pani Pani Barbary Lipńskiej i Pani Anety Stępień przy wsparciu panów konserwatorów i rodziców. Nagroda specjalna to warsztaty kulinarne z profesjonalnym szefem kuchni Łukaszem Dobrowolskim, znanym jako Kitchen Dreamer - Marzyciel w Kuchni.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesu.

W dobie smsów, emaili i Messengera papierowa korespondencja należy do rzadkości. Otrzymanie koperty z listem sprawia jednak przyjemność, więc nasi uczniowie klas czwartych pod opieką p. Marty Marzęciak-Wiatr i p. Elżbiety Śliwy dołączyli do ogólnopolskiego projektu „Napisz, proszę, chociaż krótki list….”, w ramach którego pisali listy do kolegów ze Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Początka w Wadowicach Dolnych. Z niecierpliwością czekaliśmy na odpowiedzi. Papierowe listy od naszych rówieśników z Wadowic Dolnych sprawiły nam ogromną radość.

Zespół Szkół w Nowej Sarzynie był organizatorem konkursu matematyczno–fizycznego dla uczniów szkół podstawowych. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły. Do II etapu zakwalifikowali się Piotr Wiśniowski i Krzysztof Młynarski, uczniowie przygotowywani przez Panią Izabelę Deryło. W dniu 19 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Uczeń klasy VIII B, Piotr Wiśniowski zajął IV miejsce i otrzymał wyróżnienie w konkursie.
Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy!

Konkurs matematyczno-fizyczny „Być jak Młody Einstein” był prawdziwym wyzwaniem dla młodych umysłów. W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. B. Chrobrego w Leżajsku odbył się jego finał. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły, pod opieką Pani Izabeli Deryło. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z zadaniami z matematyki i fizyki, prezentowanymi w formie testów, zadań animowanych, doświadczalnych i problemowych wspomaganych aplikacjami. Niesamowite osiągnięcie, bo I miejsce zdobył zespół reprezentowany przez uczniów Piotr Wiśniowski, Błażej Cebulak i Julia Czapla. Natomiast zespół w składzie: Krzysztof Młynarski, Szymon Majder i Krystian Grabarz zajął III miejsce. Wszyscy ci utalentowani uczniowie zasłużyli na miano laureatów konkursu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Więcej informacji oraz galeria na stronie ZSL pod linkiem.

W dniu 12 kwietnia odbył się finał konkursu „Logistycznie i Ekonomicznie”, zorganizowanego przez Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. W finale wzięło udział 29 trzyosobowych drużyn. Zespół reprezentujący naszą szkołę w składzie: Piotr Wiśniowski, Julia Czapla i Błażej Cebulak pod opieką Pani Izabeli Deryło zdobył VI miejsce! To zaszczytne osiągnięcie wymagało dużego zaangażowania i wysiłku ze strony naszych reprezentantów. Tematyka obejmowała bowiem wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów: matematyka, fizyka, geografia, informatyka oraz wychowanie fizyczne. Oprócz satysfakcji, nagrodą jest atrakcyjna wycieczka dydaktyczno–rekreacyjna, ufundowana przez Nadleśnictwo w Leżajsku. Dziękujemy organizatorom za stworzenie tak ekscytującego wydarzenia edukacyjnego.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Więcej informacji oraz galeria na stronie ZSL pod linkiem.

Uczniowie z naszej szkoły zdominowali konkurs informatyczny, który składał się z części testowej z wiedzy ogólnej oraz zadaniowej (Word i Excel).

miejsce I – Piotr Wiśniowski, także zwycięzca poprzedniej VII edycji Konkursu BAJTEK
miejsce II – Kacper Brzuzan
miejsce III – Dawid Brudniak

Więcej informacji oraz galeria na stronie ZSL pod linkiem.

Konkurs został zorganizowany przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie we współpracy z Europe Direct Rzeszów.

Do etapu szkolnego przystąpili uczniowie klas 7 i 8 pod opieką nauczycielki historii pani Katarzyny Majkut. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prac pisemnych na tematy wyznaczone przez organizatorów, rozwiązanie krzyżówek oraz napisanie recenzji audycji i filmów. Wiedza, którą mieli się wykazać uczestnicy konkursu, to: Rzeczypospolita w XVI w., Autonomia Galicyjska, Unia Europejska oraz Parlament Europejski.

Trzech uczniów doskonale poradziło sobie z zadaniem i znalazło się w sześćdziesiątce finalistów! Byli to: Alicja Wikiera, Radosław Niemczyk oraz Mateusz Rogowski.
W finałowym etapie, który odbył się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wymienieni uczniowie napisali również test z wiedzy obejmującej powyższe tematy.

W finale, wyróżnienie oraz tytuł finalisty otrzymał Mateusz Rogowski z klasy 7a natomiast Radosław Niemczyk zakończył zmagania z tytułem finalisty. Ostateczne podsumowanie konkursu odbędzie się podczas uroczystej gali finałowej 9 maja 2024 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w  Rzeszowie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Więcej zdjęć

 I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Mój kawałek świata”

Poznanie swojej okolicy pozwala nam lepiej zrozumieć siebie, stworzyć więź emocjonalną z otoczeniem oraz wpłynąć pozytywnie na naszą tożsamość i poczucie przynależności. Brzóza Królewska i jej okolica jest pełna pięknych i unikatowych krajobrazów, zabytków, ciekawych historii i legend. Realizując projekt „Mój kawałek świata” przedstawiliśmy to, co nas wyróżnia. Połączyliśmy ze sobą elementy przyrodnicze, historyczne oraz teraźniejszość i unikatowość naszego terenu. Nakręciliśmy film, który powinien zachęcić turystów do odwiedzenia naszego regionu. Uczniowie biorący udział w konkursie dogłębnie poznali historię swojej okolicy, mieli okazję porozmawiać z chasydami, obserwować ich obrzędy religijne, poznali ich kuchnię. Zapoznali się z legendami związanymi z tym terenem. W pięciominutowym filmie ukazali  piękno i wyjątkowość swojej małej ojczyzny według scenariusza przygotowanego przez panią Barbarę Lipińską, przy współpracy pani Anety Stępień. W filmie wykorzystano piosenkę o Brzózie Królewskiej napisaną i wykonaną przez panią Annę Paluch, na organach grał pan Paweł Paluch. Oprawę techniczną wykonał pan Piotr Kozyra. W filmie udział wzięli: król - Maksymilian Dec, dwórki: Kinga Turczyn, Jadwiga Grabarz i Zuzanna Nycz, dworzanin – Oskar Miazga,  wywiad z chasydem przeprowadził – Julian Rząsa, pozostali uczestnicy projektu to: Natalia Kiełbowicz, Michał Lipiński, Cezary Rup, Hubert Ryczkowski, Jan Wawrzaszek.

Składamy serdeczne podziękowania dla pani Agnieszki Niemiec za wypożyczenie strojów dla naszych zdolnych aktorów oraz dla pana Łukasza Grabarza, operatora drona, za piękne ujęcia z lotu ptaka.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy sukcesu.