Finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Lust auf Deutsch
Natalia Kiełbowicz i Julian Rząsa reprezentowali naszą szkołę w finale konkursu języka niemieckiego „Lust auf Deutsch – Die Internationale Deutsch Olympiade”, który odbył się 14 marca na Uniwersytecie Warszawskim. To prestiżowe wydarzenie zorganizowane przez Instytut Goethego oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego zgromadziło najlepszych uczniów z całej Polski, dając im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Nasi reprezentanci z zaangażowaniem przystąpili do konkursowych zmagań w części pisemnej i ustnej, wykazując się przy tym bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego oraz kompetencjami komunikacyjnymi. Udział w finale był nie tylko wyróżnieniem, ale także cennym doświadczeniem i okazją do spotkania rówieśników o podobnych zainteresowaniach oraz potwierdzeniem wysokich kompetencji językowych naszych uczniów.
Serdecznie gratulujemy Natalii i Julianowi osiągnięcia tego sukcesu i życzymy im powodzenia w rozwijaniu pasji językowych.
![]() |
![]() |
"Zawołani po imieniu"
30 marca 2026 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzózie Królewskiej miały miejsce uroczystości upamiętniające Polaków ratujących Żydów w okresie okupacji hitlerowskiej. Podczas uroczystej akademii uczniowie przypomnieli historię Katarzyny oraz Sebastiana Kazaków, którzy zginęli za pomoc swoim żydowskim braciom 27 marca 1943 r. Była to piękna opowieść o naszych lokalnych bohaterach o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć.
Po zakończonej akademii Dyrekcja, przedstawiciele Grona Pedagogicznego, przedstawicielki Domu Kultury, członkowie Samorządu Uczniowskiego udali się pod pomnik upamiętniający rodzinę naszych bohaterów oraz zamordowanych razem z nimi Żydów. Złożyliśmy im hołd poprzez chwilę zadumy oraz symbolicznie składając kwiaty i znicze. Następnie odwiedziliśmy miejsce ich spoczynku na pobliskim cmentarzu parafialnym.
Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej
W dniu 26 marca nasze utalentowane uczennice reprezentowały szkołę w XVI Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w ZST w Leżajsku. Lena Popowicz i Milena Zygmunt z klasy IVa zdobyły wyróżnienie, prezentując piosenkę w języku niemieckim „Schnappi – Das kleine Krokodil” w kategorii klas IV-VI. Milena Sieńko i Bernadeta Wach również zaśpiewały piosenkę w języku niemieckim „So leicht dich zu mögen”, prezentując swój talent wokalny w kategorii klas VII-VIII.
Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i życzymy dalszych muzycznych sukcesów♫♫♫
![]() |
![]() |
Dzień Kolorowej Skarpety i konkurs – wspólnie dla integracji i akceptacji
W dniu 16 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpety – inicjatywę mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zespołu Downa oraz promowanie wartości takich jak akceptacja, różnorodność i szacunek. Symboliczne, nie do pary dobrane skarpetki były wyrazem solidarności z osobami z trisomią 21 oraz piękna różnorodności w społeczeństwie.
Z tej okazji zorganizowano również szkolny konkurs „Kolorowa Skarpetka” dla klas I-III, którego celem było przygotowanie pracy plastycznej, prezentującej kolorowe skarpetki w oryginalny i pomysłowy sposób. Ilość prac konkursowych przerosła oczekiwania, za co serdecznie dziękujemy. Wyłoniono laureatów w kategorii klasowej.
Nagrodzeni uczniowie to:
Lidia Siuzdak kl. Ib, Julia Socha kl. Ia, Zuzanna Jabłońska kl. Ia, Łukasz Kulec kl. IIb, Borys Rupar kl. IIa, Julia Kulpa IIc, Róża Wawrzaszek kl. IIIb, Iga Bieńkowska kl. IIIa, Fabian Woś kl. IIIa.
To doskonała okazja, do pokazania, że różnorodność jest wartością, która nas wzbogaca.
Nad całością czuwały: Agnieszka Grabarz, Katarzyna Ćwikła, Gabriela Dmitrowska oraz Ewa Kuraś.
Konkurs Mistrzowie Układu Okresowego
25 marca 2026 r. w I Liceum w Nowej Sarzynie odbył się finał konkursu chemicznego „Mistrzowie Układu Okresowego”. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowych powiatu leżajskiego wyłonieni w etapie szkolnym. W dwuosobowych drużynach rywalizowali w kilku konkurencjach wykazując się wiedzą, umiejętnością logicznego myślenia oraz refleksem. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy.
W wyniku zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna z Brzózy Królewskiej, czyli uczniowie klasy 7b: Jan Składzień i Kacper Wiatr.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody.
Gratulujemy naszym Mistrzom!
Wsparcie dla Antosia!
Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w pomoc dla zmagającego się z ciężką chorobą genetyczną Antosia. Podczas zorganizowanej zbiórki zebrano kwotę 4680 zł i wpłacono na konto Fundacji Siepomaga. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie i okazane serce ❤️
EduAkcja
Warsztaty edukacyjne
Uczniowie należący do Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej po zapoznaniu się z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi takimi jak: inflacja, deflacja, stopy procentowe, rezerwy dewizowe, budżet, koszt stały i zmienny, cena a wartość, popyt i podaż, lokata bankowa, płatność odroczona, itp. zorganizowali i przeprowadzili warsztaty, w czasie których uczyli swoich kolegów zarządzania własnymi pieniędzmi, planowania finansowego oraz właściwego zarządzania swoim własnymi „biznesem”.
Pierwsze warsztaty pt. „W świecie biznesu – jak planować i zarządzać własnymi pieniędzmi z wiedzą o banku centralnym” zostały przeprowadzone z wykorzystaniem gier planszowych: „Centrum Pieniądza NBP”, „Finanse” oraz „Biznes w polskich miastach”. Gry te są skuteczną metodą aktywizującą, gdyż łączą naukę o finansach i banku centralnym z zabawą i „zdrową rywalizacją”. Uczniowie z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją i zasadami gry, utworzyli drużyny, którym przekazali potrzebną wiedzę, zasady gry i czuwali nad sprawnym przebiegiem rozgrywek. Uczniowie wybierali różne strategie gry: jedni tylko oszczędzali, chcąc zagarnąć jak największą sumę, inni natomiast podejmowali ryzyko, kupowali, inwestowali, czasami tracili, a czasami pomnażali swoje dochody. Pomimo tego, że gracze poruszali się w świecie fikcyjnym, gry planszowe związane z finansami wprowadziły ich w świat biznesu, z którym spotykają się w życiu codziennym. Zgłębiły wiedzę o historii pieniądza, bankowości oraz współczesnej roli banku centralnego. Uczniowie dzięki udziałowi w warsztatach wyrobili u siebie nawyk dyscypliny i przestrzegania zasad gry, a są to cechy bardzo istotne w planowaniu i kontrolowaniu budżetu. W czasie warsztatów rozwijali także własną wyobraźnię, ćwiczyli spostrzegawczość oraz logiczne i strategiczne myślenie. Dzięki wykorzystaniu w warsztatach gier planszowych uczniowie podświadomie chłonęli wiedzę dotyczącą ekonomii i banku centralnego. Przeniesienie „świata finansów” z fikcyjnego świata gry w przyszłości pozwoli bardziej świadomie i trafnie podejmować właściwe decyzje finansowe. Uczniowie nauczyli się jak planować i zarządzać własnymi pieniędzmi. Zobaczyli również, która strategia przynosi najkorzystniejsze efekty. Swoje spostrzeżenia przedstawią w szkolnej debacie. Ogromne zaangażowanie w udział w warsztatach ułatwiło im przyswajanie wiedzy przekazanej przez członków Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Warsztaty zostały przeprowadzone w klasach 7A, 7B, 6B i 5A.
Debata panelowa
Innowacyjne lekcje
W ramach realizacji programu „Złote Szkoły NBP” nauczyciele przeprowadzili w szkole innowacyjne lekcje. W klasach 1-3 p. Anna Rogala przeprowadziła zajęcia łącząc dziedzinę ekonomii z edukacją matematyczną oraz lekcją WF-u. Nauczycielka przedstawiła uczniom definicję ekonomii, jej wszechstronność w życiu codziennym oraz powiązanie z różnymi dziedzinami życia codziennego. Uczniowie poznali również rolę i zadania NBP, a przede wszystkim wartość pieniądza, nad którą czuwa właśnie bank centralny. Uczniowie ważyli monety i pliki banknotów uświadamiając sobie tym samym potrzebę dbania o własne finanse już od najmłodszych lat. Marzeniem uczniów jest milion, a droga do tego celu jest długa i kręta. Uczniowie połączyli zdobyte wiadomości teoretyczne z praktyką. Przenieśli się na lekcje WF-u, podczas których starali się zdobyć milion strzelając z łuku. Zadanie niby łatwe, ale wymaga ogromnej staranności, precyzji, skupienia, a i tak nie zawsze jest sprawą gwarantującą sukces. Uczniowie uświadomili sobie, że cel, który jest niby blisko, nie zawsze jest prosty do zdobycia. Od najmłodszych lat człowiek musi dbać o swoje finanse, musi uczyć się oszczędzania, dysponowania swoimi dochodami i wydatkami w taki sposób, aby w przyszłości osiągnąć sukces, choćby nawet upragniony milion.
Uczniowie klas 7a i 7b uczestniczyli w innowacyjnej lekcji ekonomii połączonej z lekcją informatyki. Prowadzący lekcję p. Mariusz Grabarz pokazał uczniom praktyczne wykorzystanie programu Canva, który mogą wykorzystać do tworzenia lubianych gier komputerowych służących do nauki symulacji swoich wydatków oraz dysponowania stałym kieszonkowym. Na lekcjach wspólnie stworzyli grę pt. „Sklepik szkolny”. Obserwując szybko uciekające oszczędności uczniowie uświadomili sobie potrzebę planowania swoich wydatków i dbania o swoje finanse. Gra z pewnością będzie cieszyć się popularnością w innych klasach podczas przeprowadzonych warsztatów edukacyjnych.
Debata szkolna
"Inwestowanie czy oszczędzanie - co wróży większy sukces?". Pod takim hasłem 6 marca 2026 r. uczniowie z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przeprowadzili debatę oksfordzką w związku z udziałem w programie "Złote Szkoły NBP". Już od dłuższego czasu uczniowie klas siódmych zdobywają wiedzę z zakresu edukacji ekonomicznej i przekazują swoim kolegom i koleżankom podczas prowadzonych warsztatów edukacyjnych. Słuchaczami debaty byli wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście - członkowie Klubu Seniora w Brzózie Królewskiej, za co serdecznie dziękujemy.





